Rehabilitacja

Indywidualne podejście do każdego pacjenta

Wykwalifikowany personel

Skuteczne metody rehabilitacyjne

Masaż gorącymi muszlami

MDT McKenzie

Jest to obecnie najpopularniejsza (poparta naukowo) metoda leczenia zespołów bólowych kręgosłupa w krajach Europy Zachodniej, Nowej Zelandii oraz Stanach Zjednoczonych. Cechą charakterystyczną tej metody jest wnikliwy wywiad i badanie, a przez to precyzyjna diagnoza przyczyn bólowych kręgosłupa. Metoda McKenziego skupia się bowiem na eliminacji przyczyny bólu, a nie tylko na tymczasowym uśmierzeniu dolegliwości bólowych. Dzięki temu terapia przynosi trwałe efekty, co oznacza, że ból kręgosłupa rzadko kiedy powraca. W metodzie duży nacisk kładzie się na edukację oraz rolę pacjenta w programie samodzielnej walki z bólem na co dzień.

McKenzie

PNF (Prorioceptive Neuromuscular Facilitation)

Metoda PNF jest koncepcja posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której pacjent potrzebuje. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Celem terapii jest przywrócenie wzorców ruchowych, takich jak prawidłowe chodzenie i siadanie, wykorzystując techniki stabilizujące, rozluźniające, przeciwbólowe oraz uczące ruchu i koordynacji. Terapia jest bezbolesna i indywidualnie dobierana. Skierowana jest do pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi, po urazach, przeciążeniach, a także z wadami postawy.

NDT Bobath

Cytując twórców metody: „Nie uczymy ruchów, umożliwiamy ich wykonanie”, tak w skrócie można opisać ten sposób pracy z pacjentem. Metoda Bobath wykorzystuje znajomość różnych procesów neurologicznych, fizjologicznych, biochemicznych zachodzących w naszych organizmach przez co pozwala leczonemu na wykorzystanie w jak najefektywniejszy sposób otrzymanych bodźców dostarczanych przez terapeutę i otoczenie. Terapia ta skierowana jest głownie do osób po urazach układu nerwowego np. udarach, urazach czaszkowo-mózgowych.

Kinesiology Taping (plastrowanie)

Kinesiology Taping to terapia problemów stawowych, mięśniowych oraz powięziowo-skórnych (np. blizny) bazująca na kinezjologii oraz zdolności organizmu do samoleczenia. Zabieg polega na użyciu plastra o odpowiedniej długości, kształcie, naciągnięciu na skórze oraz kierunku aplikacji. Oddziaływanie lokalne plastra niesie wiele korzystnych rezultatów takich jak: zmniejszenie dolegliwości bólowych, wyrównanie nieprawidłowego napięcia mięśniowego, redukcja obrzęków i zastojów limfatycznych, wspomaganie pracy mięśniowej, korekcja nieprawidłowego ustawienia oraz wspieranie funkcji stawów, uelastycznienie blizn.

Terapia Manualna Mulligan Concept

Terapia wg Briana Mulligana z Nowej Zelandii jest specjalistyczną metodą diagnostyczno-terapeutyczną, stosującą techniki bezpośrednio działające na stawy , a pośrednio na układ nerwowo – mięśniowy. Nowatorskie podejście konceptu Mulligana polega m. in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta ( mobilizacje z ruchem). Praktyczne zastosowanie metody Mulligana daje terapeutom manualnym/fizjoterapeutom wiedzę i praktyczne narzędzie do pracy z pacjentami z dysfunkcjami w obrębie stawów kręgosłupa, stawów obwodowych i z chorobą krążka międzykręgowego, dolegliwościami i zawrotami głowy, chronicznymi stanami bólowymi narządu ruchu i innymi.

Maitland

Koncepcja Maitland jest jedną z najpopularniejszych na świecie metod terapii manualnej, posiada akredytację IFOMT. Łączy techniki terapeutyczne działające na stawy, mięśnie i tkankę nerwową. W tej koncepcji dużą część pracy wykonuje terapeuta. Terapia polega na szczegółowej analizie problemu pacjenta, poddaniu leczeniu i ocenie efektów terapii na bieżąco co stanowi niewątpliwą zaletę tego sposobu pracy. Zastosowanie znajdzie wszędzie tam gdzie problemem jest nasz narząd ruchu czyli np. dyskopatie, bóle stawów, bóle głowy, drętwienia, rekonwalescencja po urazach, operacjach i wiele innych. Koncepcja cały czas ewoluuje co oznacza, iż terapia jakiej zostają Państwo poddani opiera się na wynikach najnowszych badań naukowych w dziedzinie medycyny manualnej, co zapewnia wysoką skuteczność całego procesu leczniczego.

Diagnozowanie i leczenie tkanek miękkich wg  dr Ciechomskiego

Aby się poruszać w sposób efektywny, bez wysiłku oraz z dobrą koordynacją potrzebujemy m.in. sprawnego układu mięśniowo-kostno-stawowego. Ze względu na tryb naszego życia, powtarzanie różnych czynności często w nieprawidłowy sposób prowadzi do rożnego rodzaju zaburzeń w relacji w obrębie owego układu, jak np. powstawanie Trigger Point, zmiany napięcia mięśni prowadzące do przeciążeń tych mięśni oraz stawów z nimi powiązanych oraz tkanek otaczających. Nierzadko problem bólowy objawia się w jednym miejscu jednak jego przyczyna jest zupełnie gdzie indziej. Celem tej terapii jest wynajdywanie i likwidacja owych „złych napięć” w obrębie mięśni, powięzi, skóry oraz stawów.

Masaż leczniczy

Fizykoterapia:

  • elektroterapia
  • pole magnetyczne
  • krioterapia ciekłym azotem
  • laseroterapia
  • ultradźwięki
  • lampa Sollux

Suche igłowanie

Igłoterapia sucha jest bardzo skuteczną metodą leczenia zespołów bólu mięśniowo-powięziowego (MPS), który może być odpwiedzialny za np. bóle głowy, pseudo rwy kulszowe itd. Podczas zabiegu nakłuciu podlegają punkty spustowem, napięte pasma mieśniowe co pozwala zmniejszyć napięcie i uwolnić od bólu. Do zabiegu wykorzystuje się igły do akupunktury, którą suche igłowanie nie jest. Techniki sprawdzą się u pacjentów z MPS, sportowców i wielu innych.

FDM

FDM (Fascial Distortion Model) to metoda posiadająca własną diagnostykę i koncepcję terapeutyczną leczenia bólu i zaburzeń występujących w układzie powięziowym. Wykorzystanie technik z zakresu FDM, prowadzi często już po pierwszym zabiegu do znacznej lub całkowitej poprawy objawów występujących u pacjenta. FDM znalazło największe zastosowanie w terapii zaburzeń narządu ruchu (schorzenia kręgosłupa, zespół bolesnego barku, zespół zamrożonego barku, dystorsje, zapalenie nadkłykci, artretyzm, lumbago, urazy mięśni, zapalenie ścięgna Achillesa). Metoda ta, znacznie przyspiesza proces gojenia i regeneracji, a tym samym powrót do pełnej sprawności.